Aktualizace stránek provedena 5. října 2023

Poslední aktualizace těchto stránek provedena 5. října 2023. Od tohoto data zde nebudou přibývat žádné příspěvky, fotky, akce, články...

Březové lístky

Co víte a nevíte o Březových lístcích?

Březové lístky jsou pedagogická hra, zahájena v roce 1965 redakcí ABC, autorem je Galén. Je to ocenění, které dávají děti svým vedoucím, vedoucí svým dětem a vedoucí sobě navzájem. BL má škálu dvanácti stupňů, aby bylo možné pochválit úsilí a snahu jednotlivých členů, rádců a instruktorů, i velké činy zkušených vedoucích a seniorů.

Jak vypadá celá škála všech 12-ti stupňů BL

  Naše oddílová pyramida:

Pyramida "Kapky"

BL má tedy gradaci 12-ti stupňů:

1. – zelený

2. – světle modrý

3. – tmavě modrý

4. – žlutý

5. – červený

6. – karmínový

7. – bílý

8. – šedý

9. – černý

10. – bronzový

11. – stříbrný

12. – zlatý

Zelený BL

Zelená je barvou luk a lesů, symbolem nového života, pnoucího se k blankytné výši oblohy, začátek cesty, kterou jsi právě nastoupil, prvním stupínkem ke vzdálenému vrcholu pyramidy, k němuž své oči i úsilí upínáš, uctívajíc přitom hodnoty pravého přátelství, které zaséváš a pěstuješ mezi kamarády.

Tři přísná pravidla udílení barevných Březových lístků:

1.     První tři podepsaní jsou z nejlepších přátel navrženého a ručí ostatním za to, že BL je udělen do správných rukou za ušlechtilé činy.

2.     Udělení je platné tehdy, je-li potvrzeno desetinásobnou silou podpisů. V závorce za podpisem se uvádí síla, tj. stupeň BL, jehož je podepsaný nositelem. Podpisová síla  všech  se  sčítá:  např.  zelenému  stupni  se  podepsali: 1 žlutý, 2 světlomodří, 5 zelených juniorů, čili 4+4+5, přesah je vítán.

3.     Vyšších stupňů může být udělena maximálně polovina ve srovnání s počtem nositelů nejbližších nižších stupňů. Tím se vytváří zdravá sociologická a pedagogická pyramida. Například žlutý BL může být udělen jen tam, kde už existují dva tmavomodří, 4 světlomodří a 8 zelených nositelů.

Pomocná pravidla pro udělování:

1.        BL se udělují postupně od nejnižšího po nejvyšší. Dlouholetým vedoucím, kteří žili ne svou vinou mimo naši pozornost, lze udělit ihned 2. stupeň. Pokud nositel v práci nepokračuje, nebo se i proviní, dosažený stupeň se mu neodnímá.

2.        Odpočívající, nečinní a zemřelí nositelé jsou vděčně vzpomínáni, ale do živé pyramidy se nepočítají.

3.        Vzrůstání a „křížení“ mezi pyramidami je přístupné, dvojí udělení z neinformovanosti se toleruje. Viditelně se nosí jen jedna barva z udělených, odznaky se připínají pro slavnostní okamžiky, jinak se ukládají do pamětní rodinné vitríny nebo šperkovnice.

4.        BL, zejména špicových olympijských barev, se nepředávají zákonným či testamentárním dědicům, ale za pomoci demokratické volby veřejného mínění (příslušné pyramidy nositelů) a z vůle odcházejícího – nejušlechtilejšímu nástupci – následníku. Staré originály se ukládají v muzeu dětí v Roztokách u Prahy, případně v Turnově a putovně i jinde.

5.        Po devíti barvách juniorů následují tři barvy seniorů. Bronzová stříbrná a zlatá.

 

                                                               Zdar březovému pochodu vzhůru a vpřed !

 

Alespoň k prvním dvěma stupňům:

1) Zelený březový lístek, zvaný též Zelený junior: Zelená je barva přírody znamená „volno“, začátek, mládí, naději lidského rodu. Udílí se za ochranu přírody a lidského přátelství „štikám“ v kolektivech ( i dětem).

2) Světle modrý BL (junior): Světle modrý je rozlet k blankytu oblohy, odvaha mládí, všech generací světa, naší planety. Udílí se čtrnáctiletým a starším za věrnost mladým ideálům a trvalou pomoc mladším i starším.

Ještě něco o BL:

Bříza je strom, jehož dřevo a zejména kůra hoří i v dešti. Je nám proto symbolem přátelství za všech okolností – i když v něm nesvítí jenom slunce. Kromě toho je bříza vedle lípy dalším „slovanským stromem“ a sestrou kanadského javoru, africké palmy a dalších stromů. Připomíná postupný úkol nás všech: Z jednotlivých – osobních přátelství čerpat sílu pro přátelství celých komunit, soutěžních společenství klubů, oddílů a organizací a složek nejrůznějších lidských koalicí; jít po cestě sbližování mezi příbuznými směry a národy až k plnému světovému bratrství a sesterství.

 

Jak vypadají všechny BL:

 Jak vypadá celá škála všech 12-ti stupňů BL

 
Důležité upozornění:

Jste-li z karlovarského kraje a jste-li nositeli BL (nebo jste udělovatelem, nebo tuto pedagogickou hru hrajete, nebo o někom víte), prosím, ozvěte se Matějovi. Stejně tak, pokud víte o nějaké pyramidě v KV kraji. Matěj se ujal funkce Zem. guvernéra. Mapuji tedy všechny nositele. Nejedná se o žádnou formální evidenci, ale o jakousi DESKU CTI. Budu Vám velmi vděčný, když se ozvete. Díky

Náhodný obrázek
LV 2008 - 26
Dění na táboře
zobrazení: 3780
známka: 0
Přihlášení / Registrace

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server